مدل سازی اطلاعات ساختمان bim

با وجود اینکه بیش از یک دهه از عمر فناوری BIM می‌گذرد، این دانش امروز همچنان ستاره صنعت ساخت و ساز است. BIM در واقع به معنی مدل سازی اطلاعات ساختمان است، اما معنای دقیق آن عبارت است از تولید و مدیریت اطلاعات فیزیکی و عملکردی یک پروژه. خروجی این فرایند، یعنی همان چیزی که ما از آن به عنوان «مدل سازی اطلاعات ساختمان» یاد می‌کنیم. BIM در نهایت فایل‌هایی دیجیتالی هستند که تمام جنبه‌های یک پروژه را شرح می‌دهند و تصمیم گیری در طول پروژه را پشتیبانی می‌کنند.

گاهی به اشتباه تصور می‌شود که BIM چیزی بیش از مدل سازی سه بعدی نیست، ولی در واقع این فناوری فراتر از ابعاد (طول، عرض و ارتفاع)، می‌تواند شامل زمان (بعد چهارم)، هزینه (بعد پنجم) و نقشه‌های چون‌ساخت (بعد ششم) نیز باشد. به علاوه داده‌هایی همچون تجزیه و تحلیل نور، اطلاعات جغرافیایی، مقادیر و خواص اجزای ساختمان و... را نیز پشتیبانی می‌کند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان، یک نمایش دیجیتالی از ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی یک پروژه است؛ یک منبع مشترک اطلاعات که می‌تواند پایه‌ای قابل اعتماد برای تصمیم گیری در طول پروژه باشد.

استفاده از bim

از مزایای استفاده از راه حل‌های مدل سازی اطلاعات ساختمان در بخش ساخت و ساز، کار با کیفیت بالاتر، افزایش سرعت و بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در ساخت و ساز برای متخصصان ساختمان است.

کیفیت بالای BIM در هر مرحله از پروژه به سادگی به تیم طراحی اجازه و قدرت عمل در اکتشاف و تغییر در طراحی پروژه و یا مستند سازی پروژه را می‌دهد که نتیجه آن به حداقل رساندن زمان هماهنگی و چک کردن دستی است، این امر باعث می‌شود تیم طراحی زمان بیشتری برای حل مشکلات اساسی‌تر داشته باشد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان

مزایای فرایند BIM

  • هماهنگی و همکاری.
  • شناسایی تداخل‌ها و کاهش ریسک.
  • سطح بالای سفارشی سازی و انعطاف پذیری.
  • بهینه سازی برنامه و هزینه.
  • طراحی سریع‌تر بدون از دست دادن هزینه و کیفیت.
  • نگهداری آسان ساختمان در طول دوره استفاده.

مدل سازی اطلاعات ساختمان bim

نوشتن دیدگاه