تکنولوژی به معنای استفاده از دانش و یافته های جدید علمی در صنایع است. صنعت ساختمان نیز همانند سایر صنایع از این قاعده مستثنی نبوده و به کمک تکنولوژی روز به موفقیت ها و پیشرفت های چشمگیری رسیده است. تکنولوژی در صنعت ساختمان میتواند باعث کاهش هزینه، افزایش ایمنی، زیبایی ساختمان و همچنین در مواردی باعث افزایش رفاه و آسایش شود.

تکنولوژی های نوین در صنعت ساختمان

از انواع تکنولوژی های جدید ساختمانی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • تکنولوژی پرینت سه بعدی:

این تکنولوژی بدین صورت عمل میکند که بتن های مورد نیاز اجرایی در ساختمان به صورت پیش ساخته و توسط تکنولوژی پرینت سه بعدی با استحکام بالا، قیمت نهایی پایین و منعطف در سایز و شکل ساخت تولید میشوند. طبق آمار این تکنولوژی همه ساله رو به گسترش است.

  • سازه های مدولار:

کمی شبیه به تکنولوژی پرینت سه بعدی عمل میکند و سازه ها و مصالح به صورت پیش ساخته بوده و در محل ساخت به هم متصل میشوند. سرعت اجرا در این روش بسیار بالا می رود.

  • اتوماسیون:

اتوماسیون یک ساختمان گستره وسیعی دارد و بعنوان مثال میتوان به مواردی همچون ساختمان های هوشمند، اینترنت اشیاء و... اشاره کرد.

فناوری های نوین ساختمانی

  • استفاده از پهباد ها در مراحل اجرا:

این تکنولوژی در موارد بسیاری با کاهش نیروی انسانی و افزایش ایمنی همراه است. به طور مثال میتوان فعالیت های نظارتی و بعضی از فعالیت هایی که توسط نیروی انسانی انجام می شود را از طریق پهباد انجام داد.

  • استفاده از تکنولوژی BIM:

BIM یا مدل سازی اطلاعات در واقع کلیه مراحل ساخت یک بنا را توسط نرم افزار مدل سازی میکند و باعث سهولت تحلیل ها و تصمیم گیری ها در هر مرحله از ساخت میشود.

  • استفاده از گجت های هوشمند:

استفاده از وسایل هوشمند همچون موبایل و تبلت باعث سهولت در نقل و انتقال اطلاعات بین نیروها میشود. همچنین ابزار هایی مانند پهباد و وسایل بکار گرفته شده در اتوماسیون ساختمان به وسیله گجت های هوشمند قابل کنترل و فرمان پذیری هستند.

  • استفاده از ابزار واقعیت مجازی:

بدین صورت عمل میکند که قبل از ساخت، ما نمونه نهایی را با تمام جزئیات در اختیار داریم و میتوانیم عیب ها و موارد خوب و بد کار را پیش بینی کنیم. تفاوت واقعیت مجازی با نرم افزار های مهندسی در این است که در واقعیت مجازی امکان حضور مجازی در محل نیز وجود دارد.

  • تکنولوژی مصالح خود ترمیم شونده:

یکی از دغدغه ها در صنعت ساختمان، این است که مصالح پس از یک مدت زمانی شروع به ترک خوردن و ... می شوند. این موضوع به کمک این تکنولوژی بسیار جدید حل شده و روش کار آن بدین صورت است که در بتن استفاده شده دانه ها و کپسول های ریزی شامل مواد ترمیم کننده وجود دارد که در صورت ترک ها ی جزئی در بتن به اصلاح آن می پردازند.

 پیشرفت از حرکت باز نمی ماند....

تکنولوژی های صنعت ساختمان به موارد یاد شده محدود نمی شود و همچنین با پیشرفت دانش همواره در حال بروزرسانی بوده و بشر را یاری می کند.

نمایندگی سیستم های bms

این روزها تکنولوژی جز لاینفک زندگی بشر در جوامع مدرن به حساب می آید، با ورود تکنولوژی به ساختمان...

شرکت های معتبر هوشمند سازی ساختمان

امروزه با گسترش و پیشرفت تکنولوژی بسیاری از شرکت ها به کمک صنعت اتوماسیون کلیه سیستم های برقی...

جداساز لرزه ای

این روزها متخصصان در حوزه ساختمان از ابزاری به نام جداسازی لرزه ای استفاده می کنند که به کمک طراحی...

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهایی اطلاق می‌شود که به منظور...

مدل سازی اطلاعات ساختمان bim

با وجود اینکه بیش از یک دهه از عمر فناوری BIM می‌گذرد، این دانش امروز همچنان ستاره صنعت ساخت و ساز...