مشاوره عمران

به جرات می توان گفت امروزه درصد زیادی از کارفرمایان نقش مهندس مشاور عمران در بحث ساختمان سازی را شناخته و اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. اما شاید هنوز هم برخی افراد به درستی جزئیات مربوط به کار مهندس مشاور عمران و نقشی که در انجام صحیح یک پروژه می تواند داشته باشد را ندانند. آنچه از واژه های این عبارت می توان فهمید این است که این مهندسین عزیز در امور مهندسی ساخت و ساز به کارفرما مشاوره می دهند، اما به طور مفصل تر در ادامه نقش مهم آن ها را در ساخت هر پروژه عمرانی توضیح خواهیم داد.

مهندسین مشاور عمران

یک مهندس مشاور عمران فردی است که قدرت رهبری بالایی در زمینه های متفاوت مانند طراحی، برنامه ریزی، اصلاح مشکلات به وجود آمده و ... را به وجود می آورد. به همین دلیل ممکن است یک مشاور عمران همه کارهای علمی، فنی، هماهنگی و مدیریت را انجام دهد و یا اگر پروژه بزرگ باشد هر مشاور بخشی از این کارها را به عهده بگیرد تا همه کارها دقیق تر و حرفه ای انجام شود. به عنوان مثال اگر یکی از مهندسین مشاور عمران یک طرح وظیفه هماهنگی را بر عهده داشته باشد باید بتواند سایر افرادی که از ابتدا تا انتها روی پروژه کار می کنند مانند اکولوژیست، نقشه برداران، زمین شناسان، پیمانکاران و ... را با پروژه هماهنگ کرده و آن ها را در مسیر صحیح رهبری نماید. این کار در پیشروی یک پروژه از نظر کیفی و زمانی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل مهندسین مشاور عمران خدمات ارزنده ای را چه به کارفرمایان خصوصی و چه دولتی ارائه می دهند.

مهندسین مشاور عمران

وظیفه مهندسین مشاور عمران

مهندسین مشاور عمران وظیفه دارند استانداردهای مشخص عمرانی را در تمام طول پروژه به کار ببرند و از طرفی باید قدرت برقراری ارتباط با افراد متفاوت از نظر سن، میزان تحصیلات، حرفه و ... را داشته باشند. زیرا چه مشتری خصوصی و چه مشتری دولتی برای داشتن مهندسین مشاور عمران هزینه می کنند و دوست دارند بیشترین سود را از این هزینه کسب نمایند. برخی از مواردی که مهندسین مشاور عمران وظیفه دارند در آن مهارت لازم را داشته باشند عبارتند از:

  • رهبری انجام کارهای مقدماتی پروژه مثل مطالعات زمین شناسی
  • برآورد سرمایه گذاری و ارائه طرحی مناسب با سرمایه
  • رهبری انجام مطالعات تاثیرات اجتماعی و زیست محیطی یک پروژه
  • مدیریت دارایی و برآورد هزینه پروژه به طور دقیق
  • ارائه طرح اولیه و نهایی برای اجرای پروژه به کمک گروه طراحی
  • نظارت حضوری روی ساخت و ساز و به طور کلی مدیریت پروژه
  • کمک به افراد در حال کار و مشاوره فنی برای ساخت دقیق هر قسمت
  • تهیه گزارش های هفتگی یا ماهیانه برای کارفرمای پروژه

همانطور که ملاحظه کردید داشتن مهندس مشاور عمران برای هر پروژه ساخت و ساز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. می توان گفت زمانی که یک پروژه ساختمانی مشاور عمران دارد خیال کارفرما از بابت پیشروی پروژه در همه زمینه ها مثل مطالعات مورد نیاز، طراحی، ساخت مهندسی و ... راحت است و پروژه در زمان پیش بینی شده به بهترین نحو تحویل داده خواهد شد.

نوشتن دیدگاه