کارشناس ساخت وساز

کارشناسی ساخت و ساز یکی از مهمترین بخش های نظارت بر روند ساختمان سازی در کشورها است. کارشناس ساخت و ساز بر نحوه ی درست و استاندارد ساخت ساختمان های مسکونی، تجاری، تفریحی و ... نظارت کامل دارد و اگر این پروسه به مشکلی بر بخورد با ارزیابی تخلفات می تواند شاهد مناسبی برای گفتن حقیقت باشد. یک کارشناس ساخت و ساز از دانش و تخصص گسترده ای در صنعت ساخت و ساز برخوردار است که شامل تمام جنبه های حوادث ساختمانی و آسیب های ساختمانی است. شهادت این کارشناس ها کمک می کند تا حقایق را در مورد مسائل مربوط به قانون ساخت و ساز مانند تأخیر ساختمان، کد و انطباق، هزینه های ساخت و نقص ساخت و ساز به درستی بیان کند. در چنین مواردی، متخصصان در مورد عواملی مانند روند ساخت و ساز، قراردادهای ساخت، تأمین مالی، اوراق قرضه و بیمه، مدیریت ساخت و ساز، ضمانت نامه های مکانیک، استفاده از زمین و منطقه بندی، صدور مجوز، رعایت مقررات و مجوزهای دولتی بحث می کنند.

کارشناسی ساخت و ساز شامل چیست

روند ساخت و ساز شامل همه چیز است، از مناقصه در پروژه توسعه املاک و مستغلات و مذاکره در مورد قرارداد گرفته تا دستیابی به پروانه های ساختمانی و اختلافات در ادعای مالکیت های افراد. متخصصان ساخت و ساز استانداردها و اصطلاحات صنعتی را بررسی می کنند. یک ادعای حقوقی ناشی از یک پروژه ساختمانی ممکن است شامل حقوق قراردادها، بزهکاری و قانون مالکیت باشد. به عنوان مثال هنگامی که یک اختلاف حقوقی پیش می آید یک کارشناس ساخت و ساز در مورد استانداردهای اجرا شده شهادت می دهد. کارشناس ممکن است در مورد ضمانت ها و وظایف صریح و ضمنی قرارداد ساخت و ساز و طرح پروژه نظر دهد. به عنوان مثال، یک قرارداد ساخت که خواستار ساخت یک کانکس 20 واحدی است، قرارداد ممکن است صریحاً بودجه پروژه را تضمین کند. همچنین ممکن است به طور ضمنی جامع بودن و صحت طرح ها و مشخصات طراحی را تضمین کند. یک متخصص ساخت و ساز همچنین می تواند در مورد ضمانت نامه های استاندارد صنعت، مانند دستیابی به تمام پروانه های مناسب و لازم، کیفیت، مناسب بودن و اتمام پروژه ساخت، کار خوب و قابل سکونت بودن سازه بحث کند. در اختلافات بر سر چنین موضوعاتی کارشناسان در مورد این که آیا یک طرف مورد نظر از پس مسئولیت مربوطه به شرح وظایف خود برآمده است یا خیر، شهادت می دهند.

کارشناسی ساخت و ساز شامل چیست

چه کسی صلاحیت لازم برای سمت کارشناس ساخت و ساز را دارد

فناوری ها و فرآیندهای جدید دائماً در حال معرفی و بهبود هستند پس اهمیت این که کارشناس ساخت و ساز مربوطه کیست باید بیشتر از قبل باشد. یک متخصص ساخت و ساز کسی است که دانش و تخصص گسترده ای در صنعت ساختمان دارد. آنها می توانند استانداردهای صنعت، زبان فنی و مسائل پیچیده را برای آشکارسازی واقعیت بحث و توصیف کنند. آنها باید در زمینه روش ها، فرآیندها و مواد بکار رفته در پرونده مورد نظر کاملاً آگاه و به روز باشند که این امر به میزان مطالعه ی آن ها در زمینه ی مورد نظر بستگی دارد.
یک کارشناس ساخت و ساز ممکن است در مورد جنبه های مختلف ساخت و ساز مشورت کند، گزارش ارائه و شهادت دهد. از جمله: انطباق کد ساختمان، نقص ساخت و ساز، مدیریت ساخت و ساز، برآورد هزینه ها، ایمنی ساخت و ساز، ارزیابی طراحی، تحقیقات پزشکی قانونی، مقررات دولتی، پروژه های زیرساختی، اختلاف قیمت، مسائل مربوط به کیفیت، استانداردهای ایمنی، مهندسی سازه و ایمنی منطقه کار.

نوشتن دیدگاه