قیمت طراحی سازه بتنی

امروزه برای ساخت اسکلت انواع سازه از جمله ساختمانی یا صنعتی از اسکلت های بتنی و یا فولادی استفاده می شود. برای ساخت هر اسکلت ممکن است چندین طرح قابل پیاده سازی باشد اما تنها چند مورد محدود از آن ها هستند که از لحاظ ایمنی و استحکام قابل اطمینان، ایمن و ضد زلزله هستند. مهندسان طراحی سازه، مدلسازی این طرح ها را با استفاده از نرم افزارهای مختلفی مثل Bentley ، RISA ، CSI و غیره استفاده می کنند که البته نرم افزار های پک ETABS دارای محبوبیت بالاتری نسبت به سایر نرم افزار ها می باشند.

اهمیت مرحله طراحی سازه

مرحله طراحی سازه از جمله مهمترین مراحل در ساخت هر نوع سازه ای می باشد و به دلایل مختلفی از اهمیت بالایی برخوردار است. این دلایل به شرح زیر است:

  • به حداقل رساندن پیامدهای مخرب: طراحی سازه ضعیف باعث افزایش آسیب های احتمالی و پایین آمدن کیفیت نهایی سازه می شود و پیامدهایی ناگوار از جمله نشست بیش از حد سازه، مقاوم نبودن ساختمان در برابر زلزله، ریزش ساختمان، چرخش سقف و موارد از این قبیل.
  • کم کردن هزینه های ساخت: وجود یک طرح نامناسب و غیر اصولی برای سازه باعث افزایش هزینه های ساخت خواهد بود و می توان با طراحی مناسب و اصولی سازه علاوه بر اطمینان از ایمنی ساختمان، هزینه های ساخت را تا حد زیادی کاهش داد. ارائه طرحی که از نظر اقتصادی بهینه باشد یکی از ویژگی های طراحی سازه ایده آل است.

مراحل مختلف طراحی سازه بتنی

طراحی سازه در انواع سازه ها و ساختمان های بتنی می تواند شامل مراحلی از این قبیل باشد:

  • طراحی عناصر مقاوم جانبی و دیوار برشی
  • نقشه میلگرد‌ گذاری سقف و مقاطع
  • پلان ستون‌گذاری، دیوار برشی و تیپ‌بندی تیر‌ها
  • طراحی جزئیات اتصال عناصر غیرسازه ای
  • ارائه نقشه میلگرد‌گذاری ستون ها، تیر ها، مقاطع و همچنین تراز اتصالات
  • طراحی جزئیات اتصال عناصر الحاقی و دیوارهای جداکننده
  • موقعیت و نمایش جزییات میلگرد‌گذاری در قسمت های مختلف
  • تعیین پارامترهای مختلف در اجرای میلگرد‌ها در تیرها، ستون‌ها و دال‌ها

مراحل طراحی سازه بتنی

مزایای مختلف در اجرای محاسبات سازه شامل موارد از قبیل: کاهش هزینه های نهایی به دلیل کاهش مصرف آهن آلات و میلگرد، بهینه کردن طراحی و داشتن تیپ بندی مناسب برای سازه، انتخاب بهترین سیستم سازه ای، طراحی بهینه فونداسیون، ساختمان و در پی آن کاهش هزینه های ساخت و منطبق ساختن نقشه های محاسباتی، اجرایی و تاسیساتی در مراحل مختلف می باشد.

هزینه طراحی سازه بتنی

بهترین طراحی برای هر نوع سازه ای از جمله سازه بتنی باید به گونه ای باشد که علاوه بر حفظ ایمنی و مقاومت ساختمان، میزان استفاده از مصالح ساختمانی را به حداقل ممکن رسانده و در نهایت موجب کاهش هزینه های تحمیلی بر پروژه شود. برای پیاده سازی چنین طرحی، تیم طراحی سازه باید دارای ویژگی ها و تجربه های بالایی باشد تا علاوه نیاز های آیین نامه ای، موارد ذکر شده فوق را نیز بر برآورده کند. به دلیل اهمیت بالای طراحی سازه با توجه به موارد ذکر شده، توصیه ما به شما عزیزان واگذاری این امر مهم به کارشناسان و مهندسین باتجربه و شرکت های معتبر می باشد. برای برآورد دقیق هزینه طراحی سازه های بتنی مورد نظر خود با مشاورین همگون در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه