هزینه مقاوم سازی ساختمان

به طور کلی مقاوم سازی به شرایط بسیار زیادی وابسته است و تا زمانی که پروژه کارشناسی نشود، برآورد هزینه امری نا ممکن است. مقاوم سازی با توجه به شرایط و متریال مورد استفاده جزء امور پرهزینه در صنعت ساختمان است اما این کار پرهزینه نوعی پیشگیری در مقابله با حوادث غیرمترقبه و خرابی های ناشی از طول عمر ساختمان و... می باشد.
پس از وقوع حادثه یا خرابی قطعا هزینه ها به مراتب سنگین تر و کار پر دردسرتر خواهد بود لذا مقاوم سازی امری ضروریست.

تعرفه مقاوم سازی

بررسی تعرفه مقاوم سازی از ابتدایی ترین و جزء پیش مراحل این کار است که توسط کارشناس مقاوم سازی صورت می گیرد. روال کار بدین صورت است که کارشناس مربوطه از بنا بازدید می کند و میزان نیاز به مقاوم سازی و روش مورد نیاز را تشخیص می دهد. تعیین روش مقاوم سازی توسط کارشناس ضروری است و کارفرما نباید دخالتی در این موضوع داشته باشد. در بعضی از موارد و ساختمان ها کارشناس مربوطه در حین بازدید حتی از مصالح و خاک منطقه نمونه برداری می کند و پس از بررسی نتایج آزمایشگاه اقدام به تعیین نوع و مقدار مقاوم سازی می کند. در این مرحله است که تعرفه مقاوم سازی مشخص می شود.

هزینه مقاوم سازی ساختمان

بررسی عوامل موثر بر هزینه ها و کیفیت مقاوم سازی

مقاوم سازی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب نتیجه مرحله کارشناسی و محاسبات است. در واقع ما قبل از شروع مقاوم سازی نتیجه نهایی را رقم میزنیم.
از عوامل موثر بر قیمت و کیفیت مقاوم سازی از بین بردن اشتباهات در مرحله کارشناسی و تا حد ممکن کاهش اشتباهات در مرحله اجرا است. البته اشتباهات اجرایی همواره گریزناپذیر است ولی باید سعی بر این باشد تا با کاهش حداکثری آن به نتیجه مطلوب دست یافت. همچنین مقاوم سازی یک امر روتین و از پیش تعیین شده نیست و ممکن است در ابعاد چند المان کوچک باشد و یا نیاز به مقاوم سازی در کل بنا باشد که کارشناسی دقیق این موضوع به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.
به طور کلی مقاوم سازی به دو فاکتور اصلی وابسته است. یکی قیمت مصالح کارشده و دیگری هزینه اجرا که خود این موارد شامل زیر مجموعه هایی است. به طور مثال قیمت مصالح به شرکت سازنده، کیفیت تولیدی مصالح و همچنین نوع متریال تشکیل دهنده مصالح بر می گردد. یا هزینه اجرا به عواملی همچون شرکت پیمانکار، میزان دسترسی به محل مورد نظر، کیفیت اجرا، وقتی که صرف فرآیند مقاوم سازی می شود و ... وابسته است.

انتخاب مناسب پیمانکار مقاوم سازی

همانطور که گفته شد قیمت مصالح و مواد مصرفی در بحث مقاوم سازی مشخص است و هزینه نهایی تا حدود زیادی به بخش اجرا بر می گردد که پیمانکار مربوطه با چه هزینه ای و با چه کیفیتی کار را به سرانجام برساند. با توجه به اهمیت موضوع پیشنهاد می شود کار را به پیمانکار های حرفه ای و با سابقه مطلوب و با بررسی نمونه کار هایشان بسپارید.
شرکت مهندسین مشاور همگون با بیش از چهار دهه تجربه و سابقه درخشان در طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی در این زمینه همراه شما خواهد بود.

نوشتن دیدگاه