تاسیسات مکانیکی ساختمان

امروزه علم و تکنولوژی در تمامی شاخه ها به سرعت در حال پیشرفت است. نتیجه این پیشرفت سریع فراهم کردن آرامش و آسایش برای انسان هاست و خانه برای نوع بشر در هرجایی از دنیا، محل بدست آوردن آرامش است. وجود آرامش مستلزم آسایش و راحتی می باشد و تکنولوژی آماده کمک به آسایش بشر در ساخت خانه های مجهز با امکانات مختلف می باشد. تاسیسات ساختمانی از جمله مواردی است که در ساختمان های امروزی از بخش های اصلی ساختمان می باشد. تاسیسات ساختمانی بطور کلی به دو دسته قابل تقسیم است: تاسیسات الکتریکی و تاسیسیات مکانیکی ساختمان.

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمان به بخش های متعددی قابل تقسیم است که عبارتند از:

  • تاسیسات آب و فاضلاب یا تاسیسات بهداشتی: این تاسیسات شامل سیستم آبرسانی (ورودی) و سیستم فاضلاب (خروجی) و مسائل مربوط به آن می شود.
  • تاسیسات گرمایشی و سرمایشی: نحوه کارکرد این سیستم ها از اهمی بالایی در ساختمان برخوردار است. این سیستم ها دارای سه بخش دستگاه اصلی تولید هوای گرم و خنک، سیستم توزیع هوا در ساختمان و ابزار کنترلی در سیستم گرمایش یا سرمایش هستند. همچنین تهویه در تاسیسات سیستم های گرمایش و سرمایش به روش های تهویه طبیعی، مکانیکی و ترکیبی انجام می شود.
  • تاسیسات مربوط به استخر، سونا و جکوزی: تاسیسات در این بخش دارای تنوع بالایی از امکانات است و شامل بخش های مختلفی از جمله سیسنم گردش آب، فواره و آب نما ها، سیستم کنترل، سیستم روشنایی و نورپردازی، هیتر و سیستم خودکار مواد شیمیای می شود.
  • تاسیسات گاز رسانی: این تاسیسات طبق مقررات سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت گاز نصب و راه اندازی می شوند و دارای بخش های مختلفی از جمله: کنتور گاز، علمک، رگولاتور، شیر مصرف گاز، بست، شیلنگ، برچسب انرژی و شیر ترموستات می باشد.
  • تاسیسات اعلام و اطفاء حریق: این تاسیسات به منظور افزایش ایمنی در ساختمان ها و کاهش تلفات ناشی از بروز حوادث آتشسوزی و... در ساختمان ها تعبیه می شوند و شامل قسمت هایی از قبیل: مخزن و پمپ آب، لوله کشی و اتصالات و همچنین جعبه های آب آتش نشانی تعبیه شده در طبقات مختلف ساختمان و پارکینگ می باشند.
  • تاسیسات تهویه در بیمارستان ها: این تاسیسات با طراحی پیچیده با رعایت استاندارد های بین المللی در بیمارستان ها اجرا می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین در بیمارستان ها تاسیسات مربوط به گازهای طبی از جمله اکسیژن، دی اکسید کربن و غیره نیز وجود دارد که باعث ایجاد پیچیدگی بیشتر در سیستم تاسیساتی بیمارستان می شود.
  • تاسیسات سیستم های بخار: از جمله موارد مهم در این دسته از تاسیسات، سایز لوله و شیرآلات کنترلی و تقلیل فشار می باشد.
  • تاسیسات و سیستم های کنترلر: وظیفه سیستم کنترلر در ساختمان، کنترل دما، فشار، رطوبت و غیره بصورت اتوماتیک و توسط یک رایانه می باشد. با توجه به ماهیت این سیستم، پیچیدگی های خاصی در طراحی و اجرای آن می باشد.

انواع تاسیسات مکانیکی

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

همان طور که گفتیم در دنیای امروز تامین آسایش بشر از اهداف‌ اصلی در هر شاخه ای از علم است و نقش تاسیسات مکانیکی ساختمان به عنوان جزیی از سازه های ساختمانی که افراد به طور روزمره با آن در ارتباطند غیر قابل انکار است. شرکت مهندسین مشاور همگون آماده ارائه انواع خدمات مربوط به تاسیسات مکانیکی در ساختمان از جمله مشاوره،طراحی و پیاده سازی می باشد

نوشتن دیدگاه